A szervezetünkbe kerülő alumínium káros az egészségre, idegrendszeri betegségeket okozhat. Az egészségügyi határérték 200 mikrogramm / liter. A levegő és a csapvíz is tartalmaz alumíniumot. A alumíniumból készült kávégép kazánokból az alumínium kioldódik a vízbe, a vizet ugyanakkor a kávézacc megszűri. Egy adag kávéban az alumínium mennyisége nem jelentős, egészségügyi határérték alatt marad. Ettől függetlenül az újabb kávégépek kazánját többnyire már nem alumíniumból, hanem rozsdamentes acélból vagy rézből készítik. A rozsdamentes acél másik előnye, hogy az erősebb vízkőoldó vegyszereknek is ellenáll.

Saeco Vienna kávégépekhez kapható olyan felújító készlet, amivel a régi típusú alumínium kazánt kicserélhetjük egy korszerűbb rozsdamentes acélból készült kazánra. A készlet az új kazánon kívül tartalmazza a kazán felszereléséhez szükséges műanyag illesztéket a hozzá tartozó rögzítő csavarokkal, a kazán bekötéséhez szükséges vezetékeket, a pipacsövet annak tömítéseivel együtt, a kazán és a szivattyú közötti nagynyomású vízcsövet, valamint a kazán és a gőz csap közötti nagynyomású vízcsövet, a vízcsövekhez tartozó tömítésekkel együtt, a 175 °C fokos termosztátokat, valamint a a hőmérséklet érzékelőt a hozzájuk tartozó vezetékekkel, a szivattyúhoz tartozó új típusú biztonsági szelepet, és végül de nem utolsósorban mellékelnek hozzá egy szerelési útmutatót is.

Mivel a kazán cseréjéhez elég alaposan szét kell szerelni a kávégépet, ezért ilyenkor akár már a kávégép teljes felújítását is elvégezhetjük. Az alábbi cikkben csak a kazán cseréjét fogom ismertetni.

Saeco Vienna kazán felújító készlet

Saeco Vienna kávégép kazán csere leírás 1

Saeco Vienna kávégép kazán csere leírás 2

Ahhoz, hogy a kávégépek felújítása hatékonyan történjen, szükség van valamiféle rendszerre, a munkavégzéssel kapcsolatos metódusok lejegyzésére. Így az adott feladat lépésről-lépésre követhető, megismételhető, optimalizálható, vagy akár betanítható lesz.

Hasznos előre tudni, hogy az adott kávégép típushoz, illetve az adott feladathoz milyen szerszámokra lesz szükségünk, melyeket még a munka megkezdése előtt össze is készíthetünk.

Szétszedéskor az apró alkatrészeket, például a csavarokat szortimenter dobozokba teszem. Super-Bag Slim Organizer 23 típusú szortimentert használok. A fakkok meg vannak jelölve, így pontosan tudom, hogy melyik csavart melyik fakkba kell tennem, illetve azt is tudom, hogy az adott fakkban lévő csavar a kávégép mely részébe való. Ez megkönnyíti és meggyorsítja a szét- illetve összeszerelést.

Super-Bag Slim Organizer 23 szortimenter

Ürítsuk ki a víztartályt, majd a gőz csap megnyitásával pumpáljuk ki a kazánban lévő vizet is. Kapcsoljuk ki a kávégépet, majd húzzuk ki a konnektorból a hálózati kábelét. Először távolítsuk el a szerelés nélkül is leszedhető elemeket, melyek az alábbiak:

  • víztartály és víztartály fedél
  • babtartály fedél
  • zaccfiók
  • csepptálca és csepptálca rács
  • központi egység

A babtartályból kézzel szedjük át a kávészemeket egy dobozba, a maradékot porszívózzuk ki belőle. Kezdjük el szétszerelni a kávégépet, közben a csavarokat helyezzük a szortimenter megfelelő tárolóiba:

  • A1: víztartály alatti csavar
  • A2: babtartály hátsó csavar
  • A3: babtartály első csavar

Emeljük le a babtartályt. Tegyük el a babtartály alatti tömítést.

  • C6: babtartály tömítés
  • A4: babtartály alatti burkolat rögzítő csavar
  • A5: bal alsó burkolat rögzítő csavar
  • A6: jobb alsó burkolat rögzítő csavar
  • A7: víz/gőz forgató gomb

Mielőtt a kávégép szétszerelését folytatnánk, szedjük szét a központi egységet és áztassuk be az alkatrészeit. A központi egység csavarjait szintén helyezzük a szortimenter tárolóiba:

  • B1: központi egység pipacső csavar
  • B2: központi egység kávékifolyócső rögzítő csavarok (2 db)
  • B3: központi egység felső átvezető tömítés (kávékifolyó alatt),
    krémesítő rugó,
    krémesítő golyó
  • B4: központi egység rögzítő csavar oldalról 3db
  • B5: központi egység alsó szűrő csavar
  • B6: központi egység fogantyú rugó

Óvatosan emeljük meg a felső burkolati elemet, majd húzzuk le a vízcsövet a víztartály szimering tartójáról. Vagyük le a felső burkolati elemet és tegyük félre.

Tegyük szabaddá a hálózati kábelt a kávégép alján. Emeljük ki a kávégép vázát (belsejét) a burkolatból. Ez a művelet talán egyszerűbb, hogyha elfektetjük vagy ha oldalára fordítjuk a gépet, mert úgy közben nem kell megtartanunk a belső rész súlyát. Nyomjuk be a csepptálca mikrokapcsolóját, hogy ne akadjon be, illetve óvatosan feszítsük kifelé a burkolatot, hogy a kazán ne akadjon bele.

A kávégép vázat úgy helyezzük el magunk előtt, hogy a kávégép hátulja nézzen felénk. A vázat elölről támasszuk alá valamivel, hogy ne dőljön el. Lehet, hogy hülyén hangzik, de erre éppen megfelel egy 110-es tokos PVC lefolyócső ágidom (110/50×45°), mert ennek a magassága pont passzol a kávégép alá.

Régi kazán kiszerelése

Csatlakoztassuk le a nagynyomásó vízcsöveket a szivattyúról illetve a gőzcsapról. A nagynyomású cső rögzítő sasszegeket húzzuk ki és helyezzük a szortimenterbe.

  • C1: nagynyomású cső rögzítő sasszeg: szivattyú – kazán
  • C2: nagynyomású cső rögzítő sasszeg: kazán – gőz csap

Ellenőrizzük a szivattyút, illetve a gőzcsapot, hogy a belőlük kihúzott csövek tömítései ne maradjanak bennük. A régi tömítéseket nyugodtan kidobhatjuk, mivel az új kazánhoz új tömítéseket is kapunk. Az új kazánhoz új vízcsövek is tartoznak, ezért a régi csövek másik végét hagyjuk a régi kazánon, majd a régi kazánnal együtt fogjuk eltávolítani őket.

Húzzuk le a vezetékeket a régi kazán fűtőbetéteiről, és a termosztátról. Húzzuk le a JP3 panelcsatlakozóról a régi kazán hőszondájának két zöld színű vezetékét.

Miután leválasztottuk a régi kazánt mind a vízkörről, mind pedig az elektromos körről, lecsavarozhatjuk a bojler csatlakozót a kávégép vázáról. A régi kazán rögzítő csavarok már nem fognak kelleni, illetve a kazán rögzítő csavarok alátéteit is el kell távolítani, de csak a kazán felőli oldalról.

  • C3: kazán rögzítő csavarok (3 db)
  • C4: kazán rögzítő csavar alátétek, kazán felőli oldalról (3 db)

Új kazán és biztonsági szelep beszerelése

Cseréljük ki a rezgőszivattyú biztonsági szelepét: Húzzuk le a csepptálcához vezető szilikon csövet a biztonsági szelepről. Általában ezt a szilikon csövet is ki kell cserélni a vízkőlerakódások miatt. A rezgőszivattyú szárát tartsuk meg egy 12-es villáskulccsal és csavarjuk ki a régi szelepet, majd csavarjuk be az újat. Csatlakoztassuk a csepptálcához vezető szilikon csövet az új szelephez.

Rögzítsük az új kazánt a helyére a mellékelt csavarokkal.

Elektromos vezetékek bekötése

A kazánon két fűtőbetét található. A nagyobb teljesítményű (1.100 W), a kisebb teljesítményű (437 W). Mindkét termosztát egyforma (175 °C). Nevezzük külső termosztátnak azt, amelyik hozzánk közelebb esik, hogyha a kávégépet hátulról nézzük, a távolabbit pedig nevezzük belső termosztátnak. A termosztátok csatlakozóinál is az előbbi analógiát alkalmazva, a hozzánk közelebbi legyen a külső csatlakozó, a távolabbi pedig a belső csatlakozó. Kössük be a vezetékeket a mellékelt szerelési útmutató szerint:

Saeco Vienna kávégép kazán elektromos bekötése

1.
Csatlakoztassuk a JP3 panelcsatlakozóhoz az új kazán hőszondáját a két vékonyabb sárga vezetékkel.

2.
A JP8 panelcsatlakozó ellendarabjából ki kell szedni a két sárga vezeték érintkezőjét, melyek a régi kazán kisebb teljesítményű fűtőbetétjéhez csatlakoztak. A JP8 panelcsatlakozó ellendarabjába be kell dugni az új kazánhoz kapott két sárga vezeték érintkezőjét. A két sárga vezeték másik végét az új kazán kisebb teljesítményű fűtőbetétjéhez csatlakoztassuk.
[JP8 panelcsatlakozó – érintkező – 35 cm hosszú sárga vezeték × 2 db – 6.3 mm csúszósaru – kisebb fűtőbetét]

3.
Cseréljük ki a fekete vezetéket a főkapcsoló felső csatlakozója és a külső termosztát külső csatlakozója között.
[főkapcsoló – 6.3 mm csúszósaru, szigetelt – 39 cm hosszú fekete vezeték – 4.8 mm csúszósaru, L alakú, szigetelt – külső termosztát külső csatlakozója]

4.
Cseréljük ki a kék vezetéket a JP12 panelcsatlakozó és a belső termosztá külső csatlakozója között.
[JP12 panelcsatlakozó – 6.3 mm csúszósaru, szigetelt – 40 cm hosszú kék vezeték – 4.8 mm csúszósaru, L alakú, szigetelt – belső termosztát külső csatlakozója]

5.
A JP10 panelcsatlakozón lévő fekete vezeték először a vízpumpára van csatlakoztatva egy 6.3 mm-es dupla csúszósaruval, innen a külső termosztát belső csatlakozójára kell csatlakoztatni a 4.8 mm-es dupla csúszósaruval, a végén lévő 6.3 mm-es csúszósarut pedig a nagyobb teljesítményű fűtőbetét belső csatlakozójára kell csatlakoztatni.

A nagyobb teljesítményű fűtőbetét és a belső termosztát egy rövid kék vezetékkel van összekötve.
[nagyobb teljesítményű fűtőbetét külső csatlakozója – 6.3 mm csúszósaru – 9 cm hosszú kék vezeték – 4.8 mm csúszósaru, L alakú, szigetelt – belső termosztát belső csatlakozója]

6.
Csatlakoztassuk a zöld-sárga vezetékét (védővezető) a termosztát leszorító csatlakozójához és/vagy a hőszonda leszorító csatlakozójához a rajta lévő 6.3 mm-es csúszósaruval. Ez nagyon fontos, mert ezzel a vezetékkel leföldeljük a kazánt, így megelőzhető az áramütés, amit egy testzárlatos fűtőbetét okozhat.

Vízcsövek bekötése

Mindkét vízcső egyik vége már csatlakoztatva van a kazánhoz. A rövidebb vízcső szabad végét csatlakoztassuk a biztonsági szelephez, a hosszabb vízcső szabad végét csatlakoztassuk a gőzcsaphoz. A csatlakoztatáshoz húzzunk fel két nagynyomású cső tömítést a cső végére, a persely elé, majd nyomjuk be a helyére a csövet egy hosszú vékony csőrű fogóval. A csövet a helyén tartva oldalról nyomjuk be a cső rögzítő sasszeget.


Saeco SUP 018 V2, robbantott ábra 3, kazán

(01) vízpumpa könyök
(02) szilikon cső (5×8 mm, 70 Shore A)
(03) vízpumpa tartó gumi
(04) vízpumpa (Ulka EX5 rezgőszivattyú)
(30) hőszonda leszorító
(33) hőszonda / hőérzékelő szenzor
(36) termosztát: Klixon 1NT08L-3794 L175-NR 1521 AB (175 °C)
(37) termosztát leszorító
(38) hőszonda rögzítő csavar (T20 torx, 4X10 mm)
(51) kazán (nagyobb fűtőbetét: 1100 W, kisebb fűtőbetét: 437 W)
(65) antivibrációs biztonsági szelep / túlnyomás szabályzó szelep (16 bar)